Zachodnia Izba Przemysłowo – Handlowa przyznała nam tytuł Zielona Firma województwa lubuskiego

Co takiego robimy, że zasłużyliśmy na to miano? Nazywamy siebie eko-firmą aczkolwiek to nie nazwa czyni nas ekologicznymi tylko nasze działania.
Są trzy ekologiczne filary, którymi się kierujemy:

  1. Ekologicznie działamy w branży budowalnej.
  2. Ekologicznie działamy wewnętrznie, w naszej firmie.
  3. Ekologicznie inspirujemy na zewnątrz.

Najsilniej ekologicznie możemy oddziaływać poprzez naszą pracę – w branży budowlanej, jako generalny wykonawca działamy w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Ale na tym nie poprzestajemy. Dajemy przykład przez ekologiczne postawy w naszej firmie. Ale i to nie koniec, postanowiliśmy bowiem również eko-inspirować otoczenie (partnerów biznesowych, klientów, uczniów…).

1. EKOLOGIA BUDOWLANA
Eko-konferencja
Jako jedyna firma budowlana z Polski wystąpiliśmy w tym roku na WSED (World Sustainable Energy Days) w Austrii, w sekcji Young Energy Researchers Conference. WSED to coroczna, czterodniowa konferencja, poświęcona neutralności klimatycznej, w której, w 2023 roku wzięło udział 650. uczestników z 60. krajów. Dlaczego to właśnie my mieliśmy na niej swój wykład? Zaprezentowaliśmy ekologiczne rozwiązania, które Firma M&J stosuje podczas realizacji inwestycji, a które przekładają się na realne oszczędności dla klienta oraz korzyści dla środowiska. Pozwala na to system „Zaprojektuj i wybuduj”, w którym jesteśmy mistrzami. Takie podejście umożliwia projektowanie nowoczesnych, energooszczędnych inwestycji, bo doświadczenie które Firma M&J zdobyła przez 20 lat w branży budowlanej pozwala stosować ekonomiczne, efektywne, solidne i ekologiczne rozwiązania. Nasz kierunek w pracy z inwestorem obieramy na zwiększenie (a nie zmniejszenie) budżetu na technologie energooszczędne, stosowanie których przynosi klientowi wymierne korzyści w trakcie eksploatacji obiektu. I nieocenione korzyści dla środowiska. Nasze eko-podejście do budownictwa tak spodobało się organizatorom WSED, że to właśnie nas zaproszono na konferencję.
Boom na BIM
Stosowanie technologii BIM (Building Information Modeling) pozwala na lepsze planowanie i projektowanie zrównoważonych budynków. BIM, który wdrożyliśmy jako jedna z pierwszych firm budowlanych w Polsce, to lepsze zarządzanie ochroną środowiska. Nasza firma zawsze była nastawiona na innowacje. Dlatego już w 2021 roku zaczęliśmy budować obiekty zaprojektowane w BIM. A od tego roku pracujemy w tym systemie. BIM to technologia 3D, która pozwala precyzyjniej analizować obiekty podczas projektowania, przewidzieć ewentualne kolizje i znaleźć rozwiązania na etapie tworzenia modelu. Również rozwiązania ekologiczne.
Fotowoltaika
To już standard. Zaprojektowanie paneli fotowoltaicznych na dachach budynków do produkcji energii odnawialnej i to w maksymalnej możliwej ilości. Naszym celem jest dążenie do projektowania i budowania budynków, które produkują tyle energii, ile zużywają.
Eko - ciepło
Zastosowanie systemów ogrzewania geotermalnego, które wykorzystują energię ziemi do ogrzewania i chłodzenia budynków.
Prefabrykacja
Budowa z prefabrykatów zmniejsza ilość odpadów budowlanych i skraca czas budowy. Ale nie tylko. Wybieramy takich dostawców, którzy dbają o zrównoważony rozwój. Śledzimy ich dokonania. Oto wpis jednego z nich: „Sukcesywnie zastępujemy cement portlandzki CEM I wieloskładnikowym CEM II i kolejnymi, o jeszcze niższym śladzie CO2, co na chwilę obecną w praktyce przekłada się na zmniejszenie śladu węglowego produktów nawet o 20%.” Rewelacja prawda?
To już standard
Standardem jest projektowanie energooszczędnych systemów oświetlenia, takich jak LED. Jak również podczas realizacji inwestycji używanie farb na bazie wody lub z niską zawartością związków lotnych (VOCs). Projektowanie stanowisk dla aut elektrycznych i baz do ich ładowania. Nie wspominając już o stojakach rowerowych.
Zielono mi
Projektowanie zielonych dachów które stają się siedliskami przyrody, oraz tworzenie zielonych ścian wewnątrz biurowców, które tworzą mikroklimat w biurach. Oczywiście, że tak!
Słońce first
Przy tworzeniu projektów zawsze w pierwszej kolejności staramy się zaplanować je tak, aby jak najwięcej wykorzystać naturalne oświetlenie.
H2O i nie tylko
Wykorzystanie systemów do gromadzenia i oczyszczania wody deszczowej. Czyli generalnie staramy się projektować budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, np. stosowanie izolacji o wysokiej efektywności, okien energooszczędnych i technologii ogrzewania odnawialnego.
2. EKOLOGIA W FIRMIE
Drugi kierunek to nasz własny, ekologiczny przykład. Najprościej rzecz ujmując jesteśmy ekologiczni poprzez nasze działania i staramy się wybierać firmy, które również myślą eko.
Śledzimy 😉
By być ekologicznym w firmie nie można pominąć transportu. Już jakiś czas temu zaczęliśmy wymieniać naszą flotę na auta hybrydowe. W każdym aucie zamontowaliśmy GPS. W celu monitorowania tras, lepszej logistycznej i ekologicznej ich organizacji. Zastosowanie oprogramowania do optymalizacji tras zmniejsza czas i paliwo zużyte na dojazdy. A, że budujemy w całej Polsce ma to ogromne znaczenie.
Białe nie bez powodu
Naszą flotę wymieniamy na białe auta hybrydowe. Tak, tak wiemy – nasze logo najpiękniej się na nich prezentuje 🙂 Ale nie robimy tego w tym celu. Zakup białych aut ma ten sam powód co białe elewacje na domach – czyli ekologiczny. Znane są badania o tym, że biały samochód zużywa o 1,3 procent mniej paliwa od auta z ciemną karoserią. Dlaczego? Jasne kolory odbijają promienie słoneczne, co zapobiega nagrzewaniu się samochodu, przez co takie auto potrzebuje mniej mocy dla klimatyzatora, który utrzymuje chłód we wnętrzu. Wnioski? Pochłanianie niższej ilości ciepła wiąże się z pobieraniem mniejszej mocy, a co za tym idzie mniejszym zużyciem paliwa. Ekologiczne? A jakże!
Eko dostawcy
Zamawiamy catering tylko z takich restauracji, które oferują jedzenie z lokalnych upraw i hodowli. Czyli korzystamy z dostawców, którzy stosują praktyki zrównoważone. Tak samo przy współpracy kurierskiej – wybieramy firmy, które stosują optymalizację śladu węglowego.
Zielona… Góra
Nasza firma posiada już trzy oddziały, a kolejny przed nami. Założyliśmy oddział w Zielonej Górze by ograniczyć dojazdy pracowników do Żar. Efekt jest podwójny – ekologiczny, ale również oszczędność czasu – pracownicy otrzymuję 2 godziny dziennie więcej dla rodziny.
Eko biuro
Drobne rzeczy ale jakże eko! Korzystamy w naszej stołówce tylko z naczyń wielokrotnego użytku. Na kranach mamy zainstalowane perlatory. To proste urządzenie, które w skuteczny sposób odpowiada za zmniejszanie zużycia wody nawet o 60 procent. Zainstalowaliśmy urządzenie do oczyszczania i mineralizowania wody – efekt? Zero plastiku po butelkach na wodę. Ale jak już on się zdarzy to oczywiście – segregujemy śmieci. Zbieramy również nakrętki i tutaj eko łączymy z działaniami charytatywnymi.
Napęd w nogach
Sportowe piątki cieszą się coraz większą popularnością w naszej firmie. Pracę w piątek można skończyć 2 godziny wcześnie pod warunkiem, że wykorzysta się ten czas na aktywność sportową.
Regulacja uśpienia
I kolejna mega oszczędność energii. Nie wystarczy wyłączyć sprzęt. Bo tryb uśpienia też pochłania energię. Tym bardziej przy kilkudziesięciu komputerach w każdym z oddziałów. Nasz dział IT zainstalował specjalne programowalne gniazdka (zdjęcie), które całkowicie odcinają prąd w ustalonych godzinach. Drukarki czy komputery nie muszą być czujne w nocy prawda?
Oszczędność papieru
Wydajemy własną, firmową gazetę Newsletter M&J – ale oczywiście w formie elektronicznej. Każdy pracownik czyta ją na naszym wewnętrznym komunikatorze i może przejrzeć w wolnej chwili na komórce. Już dawno zamieniliśmy papierowe fakturowanie na e-faktury. W toaletach zamontowaliśmy eko-podajniki na jednorazowe ręczniki. Na targach pracy posługujemy się kodami QR zamiast rozdawać setki ulotek rekrutacyjnych.
3. BE LIKE THE BEE
Co pszczoła ma wspólnego z firmą budowlaną? Oprócz tego, że pracujemy równie intensywnie co pszczoły – to całkiem sporo. Pora na ostatni punkt naszego działania: inspirowanie. To dla nas swego rodzaju misja – zarażanie ekologią naszych klientów, partnerów biznesowych ale również młodzież.
Murarki

Przy każdej zakończonej budowie organizujemy mini sady dla inwestorów, sadzimy jabłonie. Przy nich montujemy domki dla pszczół murarek. Kilka słów o tym. Przemyśleliśmy wszystko. Jeżeli nie ma miejsca przy budowie – to nie problem – sadzimy jabłonie w donicach (specjalna odmiana). A co jeżeli ktoś z pracowników jest uczulony na jad pszczoły? Murarki nie żądlą, ich jedynym celem jest zapylanie. Pod koniec budowy wspólnie wybieramy z inwestorem miejsce pod drzewka. I wręczamy łopatę :)))) 

Często spotykamy się z zaskoczeniem:
„Jabłonie? Przy hali?”
„A dlaczego nie?” – odpowiadamy.

Ale to co nas cieszy najbardziej to fakt, że później inwestorzy… rozbudowują sady. Przykład idzie z góry zatem mini sad zorganizowaliśmy przy naszej głównej siedzibie firmy w Żarach.

Najmłodsi
W klasach 1-3 szkół podstawowych organizujemy pogadanki dla dzieci. Naszym celem jest nie tylko uświadomienie, że budowa to nie plac zabaw ale również pokazanie młodym jak jesteśmy eko, pokazanie budownictwa od zielonej strony.
Wspieramy
Angażujemy się w ekologiczne inicjatywny jakie mają miejsce naszym mieście – w Żarach. Zasiadaliśmy w kapitule konkursu miejskiego, nagradzającego młodzież za ich pomysły na biznes, z dodatkowymi punktami za podejście ekologiczne.
Czy to koniec? Absolutnie nie! W ekologii nie ma bowiem ostatniego słowa.

Przeczytaj również: