„Jak to można odtegować?” „Czy to ma tak wyglądać?” „No chyba trochę im zardzewiała ta elewacja…”
Dla wielu zastosowanie stali corten przy elewacji może wydawać się rozwiązaniem co najmniej nietuzinkowym. Jednak rozwiązanie to oprócz wielu korzyści, jest często świadomym wyborem architektów przy projektowaniu obiektu.
Czym jest corten?
Corten to stal o wysokiej wytrzymałości na warunki atmosferyczne. Słowo „CorTen” jest nazwą handlową nadaną materiałowi stopowemu ze stali kortenowskiej, pierwotnie produkowanemu przez United States Steel.
Ten stop stali należy do kategorii tych, które zostały opracowane w celu ograniczenia lub wyeliminowania konieczności stosowania powłok, podkładów lub farb do zabezpieczenia materiału przed rdzą. W kontakcie z otoczeniem stal ta tworzy zewnętrzną warstwę patyny, która chroni ją przed korozją.
Korzyści zastosowania stali kortenowskiej
Stal kortenowa oferuje istotne korzyści w porównaniu z innymi metalami stosowanymi w konstrukcjach narażonych na działanie czynników zewnętrznych, w tym niskie koszty konserwacji, wysoką wytrzymałość, zwiększoną trwałość, minimalną grubość, oszczędność kosztów i krótszy czas budowy. Ponadto rdzawa patyna, jaką z czasem uzyskuje stal, dobrze komponuje się z ogrodami, podwórkami, parkami i innymi przestrzeniami zewnętrznymi. Ostatecznie, estetyczny wygląd cortenu w połączeniu z jej wytrzymałością, trwałością i wszechstronnością pozwala na zastosowanie jej w sytuacjach, w których np. ściana betonowa nie byłaby idealnym rozwiązaniem.
RelPol w Żarach
Jednym z przykładów zastosowania cortenu w budowie może być hala produkcyjno-magazynowej RelPol w Żarach – zaprojektowana i wybudowana przez zespół M&J. Jest to zaawansowany technologicznie, dwukondygnacyjny obiekt przemysłowy z pomieszczeniami typu clean-room o powierzchni użytkowej ok. 2450 m2.
Niewątpliwym wyróżnikiem jest sala pamięci, jednocześnie pełniąca funkcję show-roomu i małego muzeum fabryki, która jest nieodłącznie związana z nowoczesną historią Żar. Dzięki zaprojektowaniu przeszklonej do samej ziemi witryny mieszkańcy Żar będą mogli oglądać tematyczną wystawę firmy Relpol. W ten sposób „zajrzeć” do firmy będzie można podczas spaceru chodnikiem od strony al. Wojska Polskiego.
Co do samego designu, może on budzić spore zainteresowanie, ze względu na elewacje i zastosowanie rozwiązania typu corten.
Estetyka RelPolu
Po wstępnym zapoznaniu się z zewnętrznym designem obiektu można odnieść wrażenie, że coś poszło nie tak, jednak cała estetyka budynku to część większego planu. Elewacje i ich wygląd uzgodniono z Miejskim Konserwatorem Zabytków już na etapie koncepcji. Wykończenie nawiązuje do historycznego charakteru miejsca. Użyte barwy są stonowane i spójne z estetyką miejską. Na elewacji pojawia się zatem zarówno rdzawy kolor cortenu, jak i modernistyczna biała płytka elewacyjna. Kształt budynku jest kontynuacją istniejących zabudowań, występują także nawiązania do sąsiednich obiektów. Dotyczy to zarówno zabudowy XIX, jak i XX-wiecznej.
Zielona elewacja
Nowością w skali Żar jest również zastosowanie zielonej elewacji na budynku. Jako pierwsi w naszym mieście montujemy wysokie do samej attyki, podpory na pnącza. Dzięki temu powstaną zielone ściany. Ich funkcją jest nie tylko złagodzenie industrialnego charakteru budynku, ale także oczyszczanie powietrza w mieście, produkcja tlenu, zwiększanie bioróżnorodności, normowanie temperatury oraz wilgotności otoczenia.
Pnącza rosnące na budynku, to więc nie tylko wielki walor estetyczny, ale także korzyści dla środowiska w mieście i zdrowia jego mieszkańców.
Jak sami widzicie, nie taki straszny corten jak go malują.