Jak zaprojektować pomysł?
Pytanie to brzmi jak motyw przewodni do nowego filmu science fiction, lecz w świecie architektów odnosi się do szkiców koncepcyjnych, które mają odzwierciedlać myśl przewodnią inwestora.
Co to oznacza?
Aby stworzyć efektywny projekt, musimy mieć niezawodny sposób na ustalenie głównej, przekonującej idei na wczesnym etapie każdego projektu. Proces ten nazywany jest projektowaniem koncepcyjnym.
Jak powstaje i czemu służy?
Każdy projekt składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich moglibyśmy określić mianem komunikacji pomiędzy architektem a inwestorem. Inwestor przedstawia swoje potrzeby, takie jak powierzchnia obiektu, główne funkcje oraz technologie właściwe jego branży. Architekt, chcąc przybliżyć główną ideę projektu, który ma powstać w przyszłości, ubiera wstępną wizję Inwestora w układ funkcjonalno – przestrzenny za pomocą wizualizacji 3d i ogólnych rzutów obiektu. Dzięki temu inwestor nie tylko jest w stanie zobaczyć w rzeczywistości wirtualnej, jak kiedyś przykładowo będzie wyglądała hala przemysłowa, ale również może dokonać szeregu wyborów i zmian przed rozpoczęciem budowy.
Zanim opracujemy koncepcję, musimy najpierw zrozumieć ograniczenia praktyczne. Proces projektowania rozpoczyna się dopiero po zebraniu niezbędnych informacji i ocenieniu wszystkich parametrów terenu inwestycji oraz jego otoczenia. Dotyczą one głównie: ukształtowania, miejscowego klimatu, nasłonecznienia, roślinności, sąsiednich budowli, historii miejsca budowy czy wszelkich nietypowych zobowiązań i możliwości. Oczywiście z wymaganiami i ograniczeniami łączą się również akty prawa lokalnego, określające wymagane prawem parametry oraz środki ochrony terenu. Innymi słowy, opisują one co, gdzie i jak można, a czego nie można budować.
Projekt koncepcyjny pokazuje czy pomysły Zlecającego będą miały praktyczne zastosowanie, a co najważniejsze umożliwia on ustalenie dalszego planu działania. Inwestor może otrzymać informację o rozmieszczeniu sprzętów i mebli oraz zapoznać się z doborem elementów wykończeniowych (płytki, panele, kolory farb). Przede wszystkim jednak ma szansę zobaczyć, czy jego wyobrażenia o rozwiązaniach estetycznych tj. np. elewacje spotykają się z rzeczywistymi rozwiązaniami, czy jednak muszą do tej rzeczywistości się dopasować. Wszystkie wytyczne dotyczące uzyskania efektów funkcjonalnych i estetycznych odbywają się właśnie na tym etapie.
Projekt na aukcji WOŚP 2022
W tym roku po raz kolejny zagraliśmy razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Postanowiliśmy wystawić na aukcję Allegro nietuzinkową Rzecz Od Serca – projekt koncepcyjny hali przemysłowej. Osoba, która wylicytowała aukcję najwyższą kwotą, może cieszyć się wykonaniem wstępnych prac koncepcyjnych dla swojej inwestycji przez naszych projektantów. W skład którego wchodzą rzuty, przekroje, PZT, elewacje obiektu + wizualizacja, uwzględnienie zapotrzebowań przestrzennych i funkcjonalnych Zamawiającego, aktualne przepisy prawa budowlanego, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony pożarowej i adekwatne normy. Wygrany może również liczyć na darmowe spotkania online, podczas których ustalimy szczegóły i ewentualne zmiany.
Akcja zakończyła się sukcesem, gdyż nie tylko udało nam się zebrać kwotę na wsparcie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku dzieci, ale również wzbudziliśmy spore zainteresowanie w sieci.
Biuro projektowe M&J
Nasze biuro projektowe mieszczące się w Zielonej Górze tworzy profesjonalne projekty dla naszych klientów, które są dostosowane do standardów profilu ich działalności, a także indywidualnych, biznesowych potrzeb. Działamy w systemie Zaprojektuj i Wybuduj, co oznacza, że zajmujemy się nie tylko wykonaniem koncepcji projektowych, ale również, gdy taka koncepcja zostaje już zaakceptowana, sporządzamy projekt do pozwolenia na budowę. Potem pozostaje nam już tylko budowie obiektu.
Ogólna koncepcja planowanej inwestycji może zostać przygotowana już od 5 dni! Nasze oryginalne projekty to gwarancja indywidualnego podejścia i realnej myśli o kompletnym wykonawstwie.
Skoro już wiesz, czym jest projekt koncepcyjny i jak działamy — zapraszamy do współpracy.