Większość pracowników oraz kandydatów do podjęcia nowego stanowiska wypowiada się bardzo pozytywnie o dodatkowych świadczeniach.
Benefity w pracy - czym się od siebie różnią, jak sytuacja wygląda w innych krajach i na co warto zwracać uwagę?

Czym są benefity?

Benefity w pracy to wszelkie dodatki oferowane pracownikom oprócz wynagrodzenia. Często świadczą o kulturze organizacyjnej firmy, ale również mają służyć pracownikom i odpowiadać na ich zawodowe, a niekiedy osobiste potrzeby. Świadczenia pracownicze mogą obejmować nadgodziny, ubezpieczenie medyczne, dodatkowy urlop, kartę sportową, a w niektórych przypadkach nawet udział w zyskach firmy i programy emerytalne. To tylko kilka przykładów z niezwykle licznych możliwości.

Bonus czy norma?

Do niedawna za benefity pracownicze mogliśmy uznawać telefon służbowy lub laptop. Dziś to standardowe narzędzia pracy, które umożliwiają nam realizacje wyznaczonych zadań zawodowych. Podobnie bywa z dostępnymi w zakładach pracy ciepłymi napojami jak kawa czy herbata. Oczywiście, firmy nie mają obowiązku dostarczania pracownikom tego typu udogodnień, ale w dzisiejszych czasach w dobrym tonie jest zapewnienie osobom pracującym podstawowych produktów.

Benefity w pracy

Standardy i dodatki za Oceanem

Kiedy weźmiemy na taśmę amerykański rynek pracy i benefity w pracy, sytuacja znacznie odbiega od tej, którą znamy w Polsce. Jak to w Ameryce bywa: co stan to obyczaj. Istnieją jednak pewne podstawowe prawa dotyczące benefitów, które muszą być przestrzegane przez wszystkich pracodawców. Wymagane świadczenia obejmują:

 • zapewnienie pracownikom czasu wolnego na głosowanie, zasiadanie w ławie przysięgłych i odbywanie służby wojskowej,
 • przestrzeganie wszystkich wymogów dotyczących odszkodowań pracowniczych,
 • płacenie stanowych i federalnych podatków od bezrobocia,
 • przestrzeganie federalnych przepisów dotyczących urlopów rodzinnych i medycznych.

Do najbardziej popularnych dodatków, aczkolwiek, niewymaganych przez prawo należą:

 • płatne wakacje i urlopy,
 • plany emerytalne,
 • świadczenia zdrowotne (głównie dentystyczne),
 • programy ubezpieczeń na życie,
 • możliwość elastycznej lub zdalnej pracy.

Jak możemy się łatwo domyśleć, Amerykański sen to nie przelewki, a niektóre z benefitów mogłyby nie zadowolić statystycznego Kowalskiego, gdyż w Polsce uważane są za standardowe. Jak sytuacja miewa się w krajach Europy?

Benefity w europie

Europejski dobrobyt zawodowy

Świadczenia socjalne dla osób pracujących w Europie są na ogół o wiele bardziej hojne niż w Stanach Zjednoczonych. Jednak nawet w Europie mogą się one diametralnie różnić. Najbardziej rozpowszechnionymi benefitami starego kontynentu są:

 • dłuższe urlopy okolicznościowe,
 • refundacja posiłków,
 • prywatna opieka medyczna,
 • urlop naukowy związany z dokształcaniem pracownika,
 • dopłaty na paliwo oraz pokrycie kosztów dojazdu do pracy.

Kraje oferujące statycznie najkorzystniejsze świadczenia to Dania, Francja i Hiszpania, a w szczególności Dania i Belgia, ponieważ oferują najlepsze świadczenia dla bezrobotnych (wynagrodzenie i okres przysługiwania). Skupmy się jednak na tym, gdzie warto pracować, a nie być bezrobotnym.

Nasi zachodni sąsiedzi Niemcy stawiają na prywatną opiekę medyczną, firmowe plany emerytalne oraz służbowy samochód. Wielka Brytania wyróżnia się tym, że pracownik może wybrać oferowane benefity, które są z reguły opłacane przez pracodawcę bądź w niektórych przypadkach wykupić je w atrakcyjnej cenie. W wielu krajach, a w szczególności w Niderlandach, popularne w ostatnich czasach stały się możliwość elastycznej lub zdalnej pracy, jak również diety pracownicze.

W naszym rodzimym kraju przez okres pandemiczny na popularności zyskały również wcześniej wspomniane wcześniej benefity, charakteryzujące się pracą bezpośrednio z domu. Wśród tych najbardziej znanych natrafimy jednak na:

 • ubezpieczenie na życie,
 • opiekę medyczna,
 • zniżki na zakupy lub wydarzenia kulturowe,
 • karty sportowe lub obiadowe.

Opuśćmy na chwilę kraje europejskie i przenieśmy się do Japonii. Może wydawać się to abstrakcyjne, a na pewno niezwykłe, ale japoński pracownik, który właśnie rozstał się z partnerem może liczyć na urlop z tytułu złamanego serca.

biuro_projektowe_01

Benefity dla pracowników w M&J

W naszej firmie przede wszystkim stawiamy na rozwój pracownika. Każdy z nas może liczyć na specjalistyczne szkolenia ukierunkowane na indywidualne potrzeby zawodowe. Co więcej, wewnątrz firmy w czasie pracy odbywają się zajęcia z języka angielskiego. Zarówno w grupach, jak i indywidualnie skupiamy się na biznesowym, technicznym oraz ogólnym wykorzystaniu języka. Jak wiadomo, w zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego proponujemy też wspólne zajęcia sportowe. Do pracy zasiadamy w wygodnych fotelach ergonomicznych, a nasi architekci oraz kosztorysanci dzielą swój ekran na dwa monitory. Osoby dojeżdżające z innych miejscowości mogą podróżować autem służbowym, i również wykorzystywać je w wolnym czasie. Kiedy nie pracujemy, wybieramy się na legendarne imprezy integracyjne, na których dużo się dzieje… ale o tym nie będziemy tutaj pisać. Promujemy również płatny program rekomendacji pracownika i możliwość awansu zawodowego. Innymi słowy: wszędzie dobrze, ale w M&J najlepiej.

Przeczytaj również: